מה בא קודם? ​המילים או הלחן?
אולפן הקלטות בקריות MG STUDIO

לפני הפקה מוזיקלית באולפן הקלטות ועוד אפילו לפני שמתקשרים לאולפני הקלטות שונים השאלה
 שנשאלת גם בשלב טרום ההפקה היא מה מגיע קודם? המילים או הלחן?

הפקה מוזיקלית אלפן הקלטות בקריות

נתחיל במהות השאלה-  השאלה לרוב נשאלת כיוון שהרי מוסיקה היא מתבססת על נתונים קיימים. למשל, לפי גובה הזמר קובעים את גובה הכלים שינוגנו באותה ההפקה ולפיכך גם המילים יוכלו להתבסס על הלחן והלחן על המילים.

אז בכל זאת, מה עדיף להתחיל קודם?

במוזיקה כמו במוזיקה אין חוקים. אם יש לכם שתי שורות שכתובות נכון, מקוריות ומהוות השראה להמשך כתיבה, עדיף עליכם להמשיך ולסיים עם המילים ועל המילים להלביש את הלחן בצורה שתתאים למילים ותחמיא להם בדיוק כמו שהן ראויות.

אם יש לכם ידע בכלי נגינה כלשהו ואין לכם מילים בראש תוכלו לנגן לעצמכם את הליווי לשיר ומשם יצוצו מילים. הדבר לא מומלץ בעבודה לרוחב- לא לכתוב אקורד ואז מילה או להפך. מומלץ לסיים עם שלב המנגינה(או הזמזום) ואז להתפנות למילים בהתבסס על הלחן, או לחן מתבסס על המילים אך לא ביחד, הדבר עלול לגרום למילים מאולצות או ללחן מאולץ ולא מתאים.

לתת למקצוענים לעשות את העבודה בשבילנו

לסיכום, לא משנה אם יש לכם מילים, לחן, חצאי מילים או חצאי לחן- לכו עם זה עד הסוף ותהנו מהדרך! אל תשכחו שגם אם יש לכם לחן או מילים מושלמות, תמיד יש מה לשפר ותמיד עדיף להיוועץ במקצוענים בתחום המוזיקה לעזור לכם בדרך אל ההצלחה.

כותב המאמר הוא מאור גולדנברג, בעלים של אולפן הקלטות מפיק מוזיקלי וטכנאי סאונד בMG STUDIO באולפן הקלטות בקריית מוצקין. מאור עוסק במוזיקה זה למעלה מעשור הן בנגינת גיטרות וקלידים בסשנים רבים דבר המוסיף יתרון משמעותי בהפקותיו שכוללות גיטרות. בנוסף עובד מאור כמורה לגיטרה ומוסיקה בקריות עם 7 שנות נסיון בלימוד גיטרה ומוסיקה, חוגי גיטרה בקריות ועוד. מוזמנים לפנות במייל או בטלפון ולחילופין, למלא את הפרטים בטופס